ژنرال اسرائیلی: ایران با اس ۳۰۰ معادلات را تغییر داد

0

ژنرال اسرائیلی در مصاحبه با روزنامه «جروزالم‌پست» تأکید کرد که استقرار اس-۳۰۰ معادلات اسرائیل را تغییر می‌دهد.

یک روز پس از اعلام رسمی آزمایش موفقیت‌آمیز سامانه دفاع موشکی «اس‌-۳۰۰» در ایران، روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست» نوشته است که اسرائیل به دقت این تحول را دنبال می‌کند.

«آبراهام آسائیل» ژنرال بازنشسته ارتش رژیم صهیونیستی به این روزنامه گفته است که اس-۳۰۰ سامانه‌ای نیست که بتوان آن را نادیده گرفت.

آسائیل روز یکشنبه به جروزالم‌پست گفت: «سامانه دفاع موشکی پیشرفته اس-۳۰۰ سامانه‌ای است که آن‌ها قبلا آن را نداشته‌اند و سامانه‌ای بسیار خطرناک است.»

به گفته این ژنرال، هرچند که این سامانه توان رهگیری جنگنده نسل پنجم اف-۳۵ را ندارد، اما در مقابله با «هواپیماهای نسل چهارم یا سوم [که بخش اعظم نیروی هوایی اسرائیل را تشکیل می‌دهند]، بسیار خوب عمل می‌کند.»

جروزالم‌پست در ادامه با تشریح روند چند ساله خرید و دریافت سامانه اس-۳۰۰، نوشته است که اسرائیل نگران بود که دستیابی تهران به این سامانه، برتری نظامی تل‌آویو در منطقه را از بین ببرد. به همین جهت اسرائیل اخیرا جنگنده‌های اف-۳۵ را از آمریکا دریافت کرده و قصد دارد دو اسکادران کامل از این جنگنده خریداری کند.

این روزنامه به اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر در جریان بودن پروژه «باور ۳۷۳» هم پرداخته و نوشته است که این سامانه قرار است مشابه ایرانی اس-۳۰۰ باشد.

آسائیل می‌گوید اینکه ایران بتواند چنین سامانه‌ای بسازد، نباید چندان غافل‌گیر کننده باشد.

وی گفت: «ایرانی‌ها در زمینه این فناوری بسیار پیشرفته هستند. می‌توان گفت که در یکی دو دهه اخیر، آن‌ها پیشرفت بسیاری به خصوص در زمینه موشکی داشته‌اند.»

او گفت هرچند ممکن است ساخت چنین سامانه پیچیده‌ای وقت‌گیر باشد، اما ایرانی‌ها این توان را دارند که این پروژه را به انجام رسانده و حتی سامانه‌ای پیشرفته‌تر از اس-۳۰۰ بسازند.

این ژنرال اسرائیلی افزود: «اگر ما بخواهیم فردا به ایران حمله کنیم، که البته من نمی‌گویم که قصد چنین کاری داریم، باید در نظر داشته باشیم که ایران اکنون یک سامانه ضدهوایی بسیار خوب در اختیار دارد.»

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:فارس

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید