ناهارخوران گرگان بهشت گلستان

0

پارک جنگلی ناهارخوران گرگان به سبب موقعیت جغرافیایی که دارد، اغلب آب و هوایی دلچسب و مطبوع دارد و می‌تواند یک روز خاطره انگیز را برای شما بسازد. قدمت این پارک جنگلی هیرکانی، به عصر ژوراسیک در حدود ۴۰ میلیون سال پیش باز می‌گردد.

انبوه درختان و رنگ سبز طبیعت، آرامش خاصی به روح و روان انسان هدیه می دهد. قدم زدن در میان درختان سر به فلک کشیده و بلند قامت، زمزمه و نوازش های باد در میان آنها، آواز پرندگان مختلف و خانه سازی دارکوب ها، همگی انسان ها را از شهرهای شلوغ و پر استرس به سوی این پهنه های زمرین فرا می خوانند تا با نفس های خود در جنگل روح تازه ای به کالبد خود هدیه دهند.

گاهی هم در میان جنگل ها جریان خروشان رود ها، آبشار ها و چشمه ها وجود دارند که با حرکات و دست و دل بازی خود، طراوت و تازگی خاصی به جنگل ها می بخشد.

همه ی این ها باعث می شود گردشگران از نقاط مختلف به سوی این مناطق سراسر سبز روانه شوند.

ایران و خصوصا نوار شمالی کشورمان، به سبب آب و هوایش جنگل های انبوه بسیاری دارد که همچون ثروتی ارزشمند برای ما به حساب می آیند.

بار دیگر، شلوغی و کارهای روزمره را کنار می گذاریم، کوله بار سفر می بندیم و راهی جاده می شویم تا به استان گلستان برسیم. در مرکز این استان، یعنی شهر گرگان، یک جنگل سرسبز و دیدنی انتظار ما را می کشد تا زیبایی های بیشمارش را به ما هدیه دهد.

جنگل ناهارخوران

چرا پارک جنگلی ناهارخوران؟


 • قدمت این پارک جنگلی هیرکانی، به عصر ژوراسیک در حدود ۴۰ میلیون سال پیش باز می گردد.
 • این پارک جنگلی شامل امکانات رفاهی مختلف از جمله پارکینگ است و از این بابت دغدغه ای نخواهید داشت.
 • یکی از مقاصد گردشگری استان گلستان است که شهرت ملی دارد.
 • پارک جنگلی ناهارخوران به سبب موقعیت جغرافیایی که دارد، اغلب آب و هوایی دلچسب و مطبوع دارد و می تواند یک روز خاطره انگیز را برای شما بسازد.

آشنایی با جنگل ناهارخوران | جنگل باستانی گرگان

در جنوب شهر گرگان، جنگی با نام ناهارخوران وجود دارد که یک جنگل باستانی و یکی از جاذبه های اصلی شهر به شمار می رود. این جنگل در حدود ۳۰۰ هکتار وسعت دارد که ۱۶۸ هکتار از آن از سال ۱۳۳۸، به منظور ایجاد تفرجگاه برای اهالی گرگان توسط سازمان جنگل ها و مراتع کشور در اختیار شهرداری گرگان قرار گرفت و پس از آن امکانات رفاهی و گردشگری در آن به وجود آمد.

چندین سال پیش و قبل از این اقدام شهرداری، اهالی برای بهره بردن از مناظر و مواهب جنگل به صورت خودجوش شروع به تجهیز کردن پارک کرده بودند. به مرور زمان و با افزایش جمعیت و به تبع آن با افزایش وسعت شهر گرگان، فاصله ی جنگل ناهارخوران با مرکز شهر تبدیل به یک خیابان شلوغ و پر رفت و آمد شد؛ خیابانی که امروز یکی از گذرگاه های اصلی شهر و یکی از جاذبه های پارک جنگلی ناهارخوران به حساب می آید و به عنوان بلوار ناهارخوران شناخته می شود.

با توجه به موقعیت جغرافیایی این پارک جنگلی و قرارگیری آن در دامنه کوه، دره ها و آبریزهای فراوان هوش از سرتان می برد و طبیعت، فضایی دلنشین و زیبا را پیش چشمانتان به رخ می کشد.

طبق مطالعات انجام شده قدمت ناهارخوران و منطقه جنگلی آن به ۴۰ میلیون سال پیش یعنی دوران ژوراسیک بازمی گردد و در زمره مجموعه جنگل‌های هیرکانی بوده اند.

این جنگل که با نام های روستای ناهارخوران و پارک جنگلی ناهارخوران هم شناخته می شود، با دیدنی های بسیاری که در خود جای داده است، می تواند لحظات و خاطرات خوبی را برای شما رقم بزند…

دیدنی ها وتفریحات

هنگام سفر به این جنگل زیبا می توانید فعالیت های زیر را انجام دهید:

۱- بازدید از رودخانه و چشمه ها

در پارک جنگلی ناهارخوران رودخانه و چشمه هایی وجود دارند که علاوه بر بازدید از آنها می توان به آب بازی و آب تنی مشغول شد.

 • رودخانه ی زیارت: تنها رودخانه ی پارک جنگلی ناهارخوران، رودخانه ی زیارت است که از ارتفاعات روستای زیارت سرچشمه می گیرد و با طولی در حدود ۴۰ کیلومتر در منطقه جریان دارد. این رودخانه یکی از منابع تامین آب شهر گرگان است.
 • چشمه ها: پارک جنگلی ناهارخوران دارای چشمه های فراوانی است، معروفترین آنها سفید چشمه نام دارد که در ارتفاعات ناهارخوران قرار دارد. در تیر ماه سال ۱۳۷۷ اطراف سفید چشمه را سنگ چینی کردند تا استفاده از آب آن راحت تر شود. متاسفانه اخیرا حجم آب آن به شدت کاهش پیدا کرده است اما باز هم یکی از دیدنی های ناهارخوران به شمار می رود.

۲- تپه باباطاهر

اگر می خواهید نگاهی به شهر و زیبایی های اطراف بیاندازید، در کنار بلوار ناهارخوران تپه ای به نام باباطاهر وجود دارد که گردشگران و اهالی منطقه از آن بالا می روند و به تماشای زیبایی های منطقه می نشینند.

متاسفانه تصویری از این بخش از جنگل در دسترس نیست.

۳- ناحیه پارادایز

در پارک جنگلی ناهارخوران، تمام امکانات برای گذران یک روز دلچسب مهیاست. در قسمتی از این پارک، ناحیه ای با نام پارادایز وجود دارد که در آن می توانید به انواع رستوران ها، هتل ها و شهربازی بچه ها، بازارچه خرید و دیگر امکانات دسترسی پیدا کنید.

۴- جنگل های مصنوعی

در کنار بلوار ناهارخوران جنگل مصنوعی و کاشته شده ای از درخت های کاج وجود دارد که میتوان لحظات خوشی را در آن جا تجربه کرد.

۵- جنگل نوردی و کوهنوردی

 • جنگل نوردی: پیاده روی و جنگل نوردی در انبوه درختان بلند قامت بسیار لذت بخش و مفرح است و می توان لحظات خاصی را برای خود رقم زد.  همانطور که در طی جنگل نوردی در این پارک جنگلی از زیبایی های آن لذت می برید، با ادامه ی مسیر می توانید به پارک جنگلی النگدره، که در نزدیکی ناهارخوران و ۵ کیلومتری جنوب غرب گرگان قرار دارد هم سری بزنید.
 • کوهنوردی: در ناهارخوران ارتفاعاتی وجود دارد که علاقه مندان به کوهنوردی می توانند در آن ساعاتی را به کوهنوردی و کوهپیمایی اختصاص دهند. هم چنین در ارتفاعات می توانند از سفید چشمه دیدن نمایند و از منظره جنگل و روستاهای اطراف لذت ببرند. به صورت میانگین، بخش های مرتفع ناهارخوران ۴۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارند اما این میزان درنقاط مرتفع تر به ۷۰۰-۹۰۰ هم می رسد.

ارتفاعات مورد استفاده کوهنوردان در غرب و جنوب غربی میدان ناهارخوران قرار دارد که مسیر اصلی صعود آنها برای رسیدن به سفید چشمه و ارتفاعات بالاتر است. این ارتفاعات دارای راه پله های سنگی قدیمی و زیبایی هسنتد که دسترسی به آن ها را آسان تر می کند.

۶- پیک نیک و عکاسی

هر شخصی که دیوانه وار عاشق طبیعت و وقت گذرانی در آن است به پیک نیک کردن در آن اقدام می کند. پس ساعاتی را در دل طبیعت بگذرانید و خاطرات خوبی برای خود بر جا بگذارید.

ناهارخوران پر است از لحظات و مناظر که منتظر ثبت و همیشگی شدن هستند. پس با ثبت آنها در قاب دوربین خود، آن ها را همیشگی کنید.

۷- پیاده وری و استفاده از امکانات تفریحی

اگر به دنبال سطحی هموار و مناسب جهت پیاده روی هستید، بلوار ناهارخوران مکانی ایده آل برای انجام این فعالیت است.

همچنین در بخش های مختلف ناهارخوران، زمین های بازی مخصوص کودکان و وسایل ورزشی به چشم می خورند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

دیدنی هایی درهمین نزدیکی

پس از بازدید از جنگل ناهارخوران و دیدنی های آن، می توانید به جاذبه های زیر هم سری بزنید:

۱.روستای زیارت

روستای زیارت در ۷ کیلومتری ناهارخوران واقع شده و یکی از ۲۰ روستاهای برتر گردشگری ایران است. این روستا توسط جاده ای جنگلی و بسیار زیبا به ناهارخوران متصل شده است. از نقاط دیدنی و یا تفریحی روستا می توان به آبشار زیارت، چشمه آبگرم، امامزاده عبدالله، امام زاده صالح و همچنین بافت قدیمی روستا اشاره کرد.

۲.پارک جنگلی النگ دره

این پارک جنگلی در ۵ کیلومتری جنوب غربی گرگان قرار دارد و اگر دوست دارید در مسیر منتهی به ناهارخوران باز هم جنگل ببینید، می توانید به النگدره بروید. در کنار تمام دیدنی های این منطقه، النگدره سه چشمه آب هم دارد که می توانید از آن ها دیدن کنید.

روستای زیارت

پارک جنگلی النگ دره

آبشار زیارت

دلیل نام گذاری پارک جنگلی ناهارخوران

این محل از روزگاران قدیم، بر سر راه کاروان‌های حجاج یا زائران حرم امام رضا (ع) قرار گرفته بود. کاروان‌ زائزین و حجاج معمولا در دامنه‌های کوه‌های جنوب گرگان، اتراق کرده و ناهار می‌خوردند. به همین جهت این منطقه به ناهارخوران معروف شد و پس از مدتی ناهارخوران نام گرفت و البته هنوز هم مردم در جای جای این پارک جنگلی بزرگ ناهار میل می کنند.

در ناهارخوران چه گیاهان و حیواناتی را خواهید دید؟

پوشش گیاهی این منطقه شامل گونه های بومی و گونه های کاشته شده ی آن است. گونه‌های بومی این جنگل شامل درختان بلوط، انجیلی، ممرز، افراپلت، نمدار، گیلاس وحشی، آزاد، خرمندی و درختچه‌های تمشک، کوله خاس، ازگیل و ولیک هستند اما کاج، سرو، ماگنولیا، شمشاد، برگ نو، بید مجنون، پاپیتال و مینا گونه های کاشته شده در این منطقه اند.  گرچه این گونه ها بومی نیستند اما زیبایی خاصی را ایجاد کرده اند.

به دلیل گسترش شهر و شهرسازی، متاسفانه در این جنگل گونه های جانوری زیادی به چشم نمی خورد اما خوشبختانه با این که انسان ها به عمق طبیعت نفوذ کرده اند و در حال صدمه زدن به آن هستند گونه های گراز، شغال، خفاش، موش، راسو، سنجاب، عقاب، شاهین، قمری، دارکوب، جغد، دم جنبانک، صعوه، سهره، چرخ ریسک، گنجشک، کلاغ، سار و مارمولک جنگلی در آن زندگی می کنند.

امکانات رفاهی منطقه

پارک جنگلی ناهارخوران آلاچیق، محلی برای برپایی کمپ، هتل، رستوران، میز، نیمکت، آب آشامیدنى، سرویس بهداشتى، نماز‌خانه، فروشگاه و سرویس بهداشتی دارد تا مسافران امکانات کافی جهت یک سفر خوب را داشته باشند. همچنین می توان در رستوران های محلی موجود در این منطقه لذت واقعی طعم غذاهای محلی را چشید.

کجا بمونیم؟

برای اقامت در ناهارخوران می توانید از هتل ها، مهمانسراها، خانه های محلی، آلاچیق ها و کلبه های درون جنگل استفاده کنید. حتی می توانید کمپینگ را در طبیعت تجربه کنید.

آب و هوا

به دلیل این که این منطقه در ارتفاعات است، هوای خنک تری نسبت به شهر گرگان دارد. و از آنجا که این جنگل در نواحی معتدل و نیمه مرطوب خزری است؛ آب و هوای مطبوع و ملایمی دارد.بارندگی سالانه این منطقه به ۶۴۹ میلیمتر می رسد و دمای هوای آن  ۱۲ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است.

بهترین فصل سفر

جنگل ناهارخوران در هر فصلی جلوه ی خاصی دارد و طبیعتی مناسب برای چهار فصل دارد:

 • بهار: رود و چشمه ها پر آب شده و می تواند در غروب روزهای بهاری بهترین محل برای گردش و وقت گذرانی باشد.
 • تابستان: در روزهای گرم تابستان می توان از آب و هوای ییلاقی آن لذت برد.
 • پاییز: در این فصل برگ های درختان انجیلی که به صورت قرمز و زرد و گلبهی در آمده اند جلوه ی خاصی به منطقه می دهد و گاهی اوقات منطقه را مه فرا می گیرد.
 • زمستان: در این فصل سفید رنگ، برای لذت بردن از روزهای برفی خود می توان به آن جا سفر کرد.

ملزومات سفر

از آنجا که جنگل نوردی و کوه پیمایی مستلزم پیاده روی زیادی است، بنابراین کفش مناسب با خود به همراه ببرید. مقداری غذا، آب آشامیدنی، لباس مناسب فصل و جعبه کمک های اولیه به همراه داشته باشید. اگر قصد کوهپیمایی و تپه نوردی دارید، لوازم مورد نیاز را فراموش نکنید.

راه دسترسی

آدرس

 • استان گلستان، شهر گرگان، ۸ کیلومتری مرکز شهر گرگان به سمت جنوب

راه دسترسی

 • برای رسیدن به این پارک جنگلی زیبا ابتدا باید به استان گلستان، شهر گرگان بروید و سپس از طریق بلوار ناهارخوران به این منطقه برسید.

فاصله از شهرهای اطراف

 • گرگان ۸٫۶ کیلومتر
 • بهشهر ۹۳٫۱ کیلومتر
ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:کارناوال

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید