منفعت ایران از ساختار جدید امنیتی خاورمیانه

0

وبگاه آمریکایی: رئیس جمهور سوریه قصد بازپس‌گیری اکثر مناطق کشورش را دارد، در این مسیر شاهد ساختار جدید امنیتی خاورمیانه خواهیم بود که ایران نفع زیادی از آن می‌برد.

شبکه آمریکایی «بلومبرگ» در گزارشی پیرامون آتش بس کنونی سوریه تاکید کرد: توافق آتش بس در سوریه همانی است که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه از رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد.

وبگاه این شبکه خبری نوشت: روسیه امیدوار است با آتش بس سوریه که این هفته با میانجیگری او پدید آمد، نظر مساعد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را با برنامه‌های پوتین همراه کند.

بر این اساس، اکنون بابت جزئیات این توافقنامه با هدف ایجاد یک منطقه “بدون تنش” در جنوب غربی مذاکراتی در جریان است اما شک و تردیدهایی درباره این‌که این برنامه قادر است به جنگ داخلی سوریه پایان دهد یا خیر، وجود دارد.

این در حالی است که پوتین روز شنبه در هامبورگ آلمان قول داد که در صورت موفقیت این طرح، زمینه‌ای مناسب جهت یافتن راه سیاسی برای حل مشکلات سوریه ایجاد می‌نماید.

«فویدور لوکیانوف» تحلیلگر شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه بر این باور است که در طرح مزبور سوریه به سرنوشت آلمان پس از جنگ جهانی دوم که میان قدرت‌های پیروز  آن جنگ تقسیم شد، منجر خواهد گشت.

«جاشوا لندیس» مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه اوکلاهمای آمریکا نیز در این زمینه گفت : «آمریکا می‌تواند با ایران، روسیه و بشار اسد، رئیس جمهور سوریه برای باز پس‌گیری مناطق اشغالی مبارزه کند یا نظارت بر مناطق امنیتی نزدیک مرزهای اسرائیل و اردن، متحدان اصلی خود را اعلام کرده و اکثر خاک سوریه را به بشار اسد واگذار کند.

لندیس در ادامه افزود: «اسد قصد باز پس‌گیری اکثر مناطق سوریه را دارد و کاری هم از دست آمریکا برنمی‌‌آید. پس شاهد یک ساختار امنیتی جدید در خاورمیانه خواهیم بود که ایران پیروز نهایی آن است.»

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:افکارنیوز

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید