علل و دلایل پرمویی زنان + درمان

0

پرمویی یا هیرسوتیسم، احتمال بروز نازایی و سرطان رحم در زنان، را افزایش می‌دهد.

دکتر مریم کاشانیان، متخصص زنان و زایمان و استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار‌داشت: پرمویی یکی از معضلات بزرگ جامعه است و میزان ابتلای افراد به آن بسیار زیاد می‌باشد.

وی ادامه داد: پرمویی به معنای داشتن موی ضخیم و سیاه در قسمت‌هایی از بدن زنان همانند صورت، پشت لبها، سینه و شکم است، که در حالت طبیعی، نباید وجود داشته باشد.

برخی افراد به طور کلی پرمو هستند و موهای نازک زیادی، در سرتاسر بدنشان مشاهده می‌شود که آن را نمی‌توان، پرمویی نامید، بلکه آن یک پدیده‌ی نژادی است که مشکلی ایجاد نمی‌کند.

این متخصص زنان و زایمان در ادامه با اشاره به اثرات اجتماعی و روانی پرمویی، تصریح کرد: پرمویی برای زنان جوان، از لحاظ روحی و روانی مشکلات و نگرانی‌هایی ایجاد می‌کند که گاهی افراد تصور می‌کنند، دچار تغییر جنسیت شده‌اند.

علت اصلی پرمویی یا هیرسوتیسم

علت اصلی پرمویی مشخص نیست، اما شاید استرس و چربی‌های مصرفی یکی از دلایل عمده‌ی آن باشد.

به گفته‌ی دکتر کاشانیان، مصرف برخی داروها، می‌تواند باعث ایجاد پرمویی شود، ولی بیشترین علت هیرسوتیسم مربوط به نارسایی‌ها و اختلالات تخمدان است که موجب ساخته شدن هورمون‌های مردانه و در نتیجه رشد موهای نابجا، ریزش موهای سر، آکنه (جوش صورت)، چرب شدن پوست، چاقی و بسیاری از عوارض دیگر می‌شود اما شاخص‌ترین علامت آن، رشد موها به ویژه در صورت است و علت پرمویی در ۹۰ درصد موارد، مربوط به تخمدان است .

درمان پرمویی

استادیار دانشگاه تهران، درمان پرمویی را بلند مدت، دانست و خاطرنشان‌کرد: معمولا بین ۶ ماه تا یک سال طول می‌کشد، تا فرد از مصرف دارو نتیجه بگیرد؛ بنابراین افراد باید تحمل و شکیبایی کامل در ضمن درمان داشته باشند و درمان را نیمه تمام رها نکنند، زیرا پرمویی نشانه‌ای از اختلال تخمدان است.

وی تاکید کرد: افراد باید درصدد رفع علت اصلی بیماری برآیند، زیرا امکان نازایی بیماران در آینده وجود دارد و حتی ریسک سرطان رحم و نیز به دلیل ایجاد چاقی، بیماری‌های قلبی – عروقی را افزایش می‌دهد.

برخی افراد در مورد عوارض داروهای هورمونی برای درمان پرمویی تصورات نادرستی دارند و قرص جلوگیری از بارداری(LD) موجب نازایی نخواهد شد، بلکه این پرمویی، بیماری است که می‌تواند نازایی به دنبال داشته باشد و نه داروهایی که برای درمان آن بکار می‌روند.

دکتر کاشانیان در پایان تاکید کرد: مبتلایان به پرمویی باید، مشکل خود را کاملا جدی بگیرند، زیرا این بیماری فقط منتهی به ضایعات پوستی و ظاهری نمی‌شود، بلکه در صورت عدم درمان، عواقب و عوارض خطرناکی به دنبال دارد.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:بهداشت‌نیوز

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید