عربستان علیه ایران؛ ایرانی‌ها تنها نظاره‌گر

0

“اگر ما ایرانی‌ها به این تحرکات در بعد وسیع‌تر نگاه‌کنیم می‌بینیم که دیپلماسی ما فعلا در شرایط نظارت و انفعال قرار دارد و هیچ واکنشی که درخور تحرکات دشمنان ایران باشد از خود نشان نداده‌است.”

ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی یک سفر پر زرق و برق به سمت آسیای شرقی براه انداخته و موفق شده حمایت ظاهری بعضی از این کشورها بر علیه ایران را بدست آورد در حالی که ایرانی‌ها فقط نظاره‌گر این تحرکات می‌باشند.

اگر ما ایرانی‌ها به این تحرکات در بعد وسیع‌تر نگاه کنیم می‌بینیم که دیپلماسی ما فعلا در شرایط نظارت و انفعال قرار دارد و هیچ واکنشی که درخور تحرکات دشمنان ایران باشد از خود نشان نداده است.

منظور از واکنش این نیست که سخنگوی وزارت امور خارجه یا مقامات پاسخ دندان شکنی به صحبت‌های دیگران بدهد. منظور این است که ما ایرانی‌ها در این زمینه چه کار کرده‌ایم و یا قرار است چه‌کنیم؟

بعضی وقت‌ها بد نیست سوزنی به دیگران و جوالدوزی به خود بزنیم تا ببینیم دور و برمان چه می‌گذرد.

از شعارها و صحبت‌ها و تصمیمات آمریکا علیه ایران گرفته تا سیاست‌های خصمانه همسایه شمالی ما ترکیه تا مواضع کذایی مقامات مالزی و دیگر کشورهای شرق آسیا همه نشانه آن را دارند که یک فضای بین‌المللی بر علیه ایران در حال شکل‌گیری است و عربستان سعودی لیدر ایجاد این فضا و در حال تغییر فضای بازی بر علیه ایران می‌باشد.

اگر به این ماجرا سفر اخیر عادل‌الجبیر به عراق و تماس‌های عربستانی‌ها با میشل عون رئیس جمهوری لبنان را اضافه کنیم متوجه می‌شویم که سعودی‌ها نه فقط تلاش دارند در محیط‌های بیرونی بر علیه ما صف‌بندی ایجاد کنند بلکه تلاش دارند در محیط فضای خودی‌ها هم نفوذ کنند.

در مقابل این تحرکات هیچ تحرکی که درخور این تحرکات باشد را مشاهده نمی‌کنیم و ادامه این روند به معنی منزوی کردن ایران در سطح بین المللی می‌باشد، مخصوصا که یک کشور هم نمی‌توانیم پیدا کنیم که مانند مثلا مالزی یا ترکیه که بر علیه ایران موضع گرفتند بر علیه عربستان به نفع ما موضع بگیرند.

بنظر می‌رسد الآن وقت آن است که به هر ترفندی شده راهکاری پیدا کنیم تا دیر نشده این صف‌بندی‌ها شکسته شود و اولین هدف باید آن باشد که تیم دیپلماسی خارجی به هر ترفندی باشد اتصال دهنده همه این صف‌بندی‌ها یعنی ایالات متحده را از پشت این ماجراها جدا کرد و اگر دیپلماسی خارجی ما بتواند این اتصال را جدا کند خواهد توانست کل زنجیر را از هم بپاشد.

اینکه ما تلاشی برای گفتگو با وزیر امور خارجه ایالات متحده نداشته‌ایم هنر به حساب نمی‌آید بلکه بر عکس تلاش برای گفتگو با وی یک هنر به حساب می‌آید. تا همین چند صباح پیش که وزیر امور خارجه ایران و وزیر امور خارجه ایالات متحده گاه‌و‌بیگاه با هم دیدار داشتند و تابوی گفتگو میان وزرای خارجه دو کشور را شکستند، پس چی شد؟

اینکه وزیر امور خارجه ما با آقای تیلرسون دیدار نکند فقط نشانه این می‌باشد که ما به دنبال افزایش تنش می‌باشیم و موضعی علیه واشنگتن و به حمایت مخالفان آن گرفته‌ایم، مخالفانی که علیرغم ظاهر دوستانه اما در واقع خصمانه‌ترین رفتارها و تحریم‌ها را بر علیه ایران و ملت ایران اعمال کردند، وخوب طبیعتا صف‌بندی بر علیه ما خواه‌ناخواه ادامه خواهد یافت.

اتفاقا بر عکس تصورها شاید به دلیل شرایط ناهموار داخلی و بین‌المللی دولت جدید ایالات متحده بدش هم نیاید که با ایرانی‌ها گفت‌وشنودی حال به هر بهانه‌ای که شده، مثلا بحث توافق هسته‌ای، داشته باشد تا مقداری از فضای پر تنشی که در سطح بین‌المللی ایجاد کرده بکاهد.

حتی اگر بنا باشد ترامپ و دولت وی به موضع‌گیری‌های خصمانه خود بر علیه ایران ادامه دهند، بهترین راه برای پاسخ به این موضع‌گیری‌ها نمایش منطق ایران در سطح بین‌المللی خواهد بود و قطعا با توجه به موقعیتی که ترامپ ایجاد کرده ما نیز خواهیم توانست نه فقط صف‌بندی‌ها بر علیه خودمان را بشکنیم بلکه یک فضای پشتیبان برای خود ایجاد کنیم تا موریانه‌ها دور و بر ما جمع نشوند.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع: اسپوتنیک
گزارش و تحلیل: عماد آبشناس

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید