سرپیچی استاندار کرکوک از حکم برکناری دولت عراق

0

استاندار برکنار شده کرکوک با صدور بیانیه ای اعلام کرد که پارلمان و نخست وزیر عراق صلاحیت برکناری او را ندارند و او در پست خود باقی می‌ماند.

به گزارش «بغداد الیوم»، «نجم الدین کریم» استاندار برکنار شده کرکوک مدعی شد که او در پست خود باقی می ماند و تصمیم پارلمان عراق برای برکناری او باطل است.

قانون «پرایم»

وی تأکید کرده ماده ای که پارلمان به استناد آن اقدام به رأی گیری در خصوص برکناری او کرده مشمول استان کرکوک نمی شود و بر اساس ماده قانون «پرایم» شماره ۳۴ انتخاب و برکناری استاندار بر عهده شورای استانی است و نخست وزیر و پارلمان عراق حق برکناری او را ندارند.

این درحالیست که پیش از این مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق گروهی از نظامیان پیشمرگه کرد و پیکارجویان پ ک ک را به کرکوک اعزام کرده بود. اقلیم کردستان عراق علت اعزام نیروهای نظامی به کرکوک را نگرانی درخصوص نیروهای حشد الشعبی عراق عنوان کرده است. کرکوک منطقه نفت خیزی است که برای کردهای عراق اهمیت بسزایی دارد.

پیشتر پارلمان عراق به برکناری نجم الدین کریم، استاندار کرکوک رأی داد. این اقدام بنا بر درخواست حیدر العبادی نخست وزیر عراق صورت گرفته بود که در پیامی به سلیم الجبوری رئیس پارلمان، خواستار برکناری نجم الدین کریم شده بود.

شورای استانی کرکوک در ۲۹ آگوست گذشته با مشارکت این استان در همه پرسی جدایی کردستان ازعراق موافقت کرده بود. این اقدام خلاف قانون اساسی عراق است به همین دلیل «کاظم الصیادی» نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق تأکید کرده بود که استاندار کرکوک باید برکنار شده و نیروهای حشد الشعبی و پلیس اتحادیه در این استان مستقر شوند.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام

منبع:مهر

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید