حمله نجفی به اسرائیل در نشست شورای حکام

0

رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست فصلی شورای حکام آژانس نسبت به برنامه هسته‌ای رژیم صهیونیستی هشدار داد.

«رضا نجفی» در سخنانی که در بررسی بند موضوع توانمندی‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل در نشست شورای حکام ایراد کرد، ضمن یادآوری محکومیت شدید برنامه سلاح‌های هسته‌ای این رژیم از سوی کشورهای عضو جنبش عدم متعهد خواستار توجه دقیق و رسیدگی جدی به این موضوع از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

نماینده دائم کشورمان با بیان اینکه برنامه هسته‌ای نظامی رژیم اسرائیل مایه نگرانی جدی ملت‌های منطقه و جامعه بین‌المللی است از سیاست‌زدگی و رفتار دوگانه غرب در این زمینه انتقاد کرد و خواستار منع کامل هرگونه همکاری و انتقال مواد و تجهیزات هسته‌ای به این رژیم شد.

وی درادامه نسبت به تاثیرات منفی برنامه هسته‌ای این رژیم بر امنیت منطقه و اعتبار معاهده عدم اشاعه هسته‌ای هشدار داد و گفت: دسترسی آزادانه دانشمندان هسته‌ای رژیم اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای برخی کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای در حالی صورت می‌گیرد که دانشمندان هسته‌ای کشورهای عضو ان‌پی‌تی از سوی تروریست‌های اجیر شده از سوی رژیم صهیونیستی در خاورمیانه ترور می‌شوند.

نجفی همچنین با یادآوری درخواست‌های مکرر جامعه بین‌المللی در قالب قطعنامه‌های مصوب آژانس و کنفرانس بازنگری معاهده عدم اشاعه هسته‌ای مبنی بر پیوستن فوری این رژیم به ان‌پی‌تی و قرار گرفتن کلیه تاسیسات هسته‌ای آن تحت نظارت کامل پادمان‌های آژانس افزود: متاسفانه رژیم صهیونیستی طی سال‌های گذشته با نادیده گرفتن درخواست مشروع جامعه بین‌المللی و با حمایت کورکورانه برخی کشورها با نقض آشکار همه قوانین و مقررات بین‌المللی به پیشبرد برنامه هسته‌ای نظامی خود ادامه داد.

نمایندگان کشورهای عربی نیز در این نشست طی بیانیه‌هایی ضمن محکوم‌کردن حمایت غرب از توانمندی‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی و به شکست کشاندن کنفرانس ۲۰۱۵ ان پی تی، خواستار الحاق بی قید و شرط اسراییل به ان‌پی‌تی و قرار گرفتن تاسیسات هسته‌ای این رژیم تحت پادمان‌های آژانس شدند و تاکید داشتند که تا تحقق این امر, موضوع توانمندی‌های هسته‌ای اسراییل که تهدیدی برای منطقه و جهان است باید در دستورکار آژانس باقی بماند.

هیات آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا ضمن حمایت از اسرائیل از طرح این موضوع در این نشست انتقاد کردند.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:برنا

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید