تندیس پیتا میکل آنژ | حضرت عیسی در آغوش مریم مقدس

0

تندیس پیتا، یکی از مشهورترین آثار هنری و تاریخی در دنیاست که هنرمند پرآوازه، میکل آنژ ایتالیایی آن را در رثای حضرت عیسی ساخته است.

در تندیس مرمرین پیتا، مریم مقدس و اندوهگین را می‌بینید که بر روی پای خود حضرت عیسی را در آغوش کشیده است و در واقع این صحنه، به بعد از مصلوب شدن این پیامبر اشاره دارد. این مجسمه برای مقبره یکی از مهم‌ترین کاردینال‌های زمان، ژان بیلر ساخته شد اما بعدها به محل کنونی خود در کلیسا سنت پیتر رم منتقل شد.

دوره تاریخیرنسانس
زمان ساخت: سال ۱۴۹۸ – ۱۴۹۹ میلادی
ابعاد: ۱۷۴ × ۱۹۵ سانتی‌متر
جنس: مرمر
هنرمند: میکل آنژ
محل ساخت: ایتالیا
محل نگهداری: کلیسا سنت پیتر واتیکان، ایتالیا

معنای پیتا در تندیس پیتا

پیتا که در لغت به معنای سوگواری و ترحم است، به داستانی رایج اشاره دارد که در طی آن مریم مقدس بدن حضرت عیسی را پس از به صلابه کشیدن در دست گرفته است. از این موضوع در پیکرتراشی بسیار استفاده شده و تندیس‌های مشابه بسیاری در دنیا وجود دارد. اما قطعا بهترین نمونه آن، پیتا میکل آنژ است که با نمونه‌های دیگر بسیار تفاوت داشته و برخلاف دیگر تندیس‌ها، مریم مقدس را در شمایل زنی جوان و زیبا خلق کرده است.

ساختار تندیس پیتا

تندیس پیتا میکل آنژ شکلی هرمی داشته که رأس آن سر مریم مقدس است و بعد در ادامه عریض و عریض‌تر شده و در انتها و در قسمت پایه به سنگی از گلگتا (محل مصلوب شدن عیسی) می‌رسد. در این تندیس و در ساخت بدن حضرت عیسی و حضرت مریم، تناسبات اندازه رعایت نشده، چرا که قرار دادن تندیسی با ابعاد مردی بالغ بر روی دامان مریم کاری بس مشکل بود. به تندیس حضرت مریم که دقت کنید، خواهید دید اغلب بدنش با لباس بلند و گشادی پوشیده شده و حس و حال صورت تندیس ها کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. گویی مریم مقدس درست پیش روی شما در حال سوگواری برای بدن نحیف و رنجوده عیسی است.

بر روی بدن عیسی تنها چند جای زخم به چشم می‌خورد و در صورت مرمرین تندیس خبری از درد و مرگ نیست. میکل آنژ قصد داشت در تندیس پیتای خود نمایی روحانی از ترک دنیا و وجهی آرام و متین از حضرت عیسی را به نمایش بگذارد و بدین ترتیب شکلی از همدلی و صمیمیت بین آدمی و خدا را به تصویر بکشد.

ساخت مجسمه پیتا نزدیک دو سال به طول انجامید و ابتدا قرار بود در مقبره کاردینال گذاشته شود، اما بعدها جای آن تغییر یافت و به درون کلیسا سنت پیتر رم منتقل شد. امروزه برای بازدید از این تندیس زیبا باید از خود کلیسا بازدید کنید.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:کارناوال

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید