تقویم سینما: زادروز جمیله شیخی

0

امروز هشتم اردیبهشت ماه زادروز جمیله شیخی بانوی سینمای ایران است؛ بازیگری که در عرصه بازیگری کارنامه ای بلند بالا دارد. زادروزش مبارک!

امروز هشتم اردیبهشت ماه زادروز جمیله شیخی است؛  بازیگری که در طول زندگی هنری اش در آثار ماندگاری ایفای نقش کرد تا به این ترتیب نام خود را در لیست ماندگاران سینمای ایران ثبت کند.

جمیله شیخی تئاتر را از دوران نوجوانی در مدرسه آغاز کرده بود و با بازیگری بزرگ شده بود و حاصل تجربه دیرینش نقش های ماندگاری است که در آثار مختلف ایفا کرده و همکاری اش با کارگردان های بزرگ هم دوره اش نشان از قدرت انتخاب او دارد.  نقش او در فیلم سینمایی «مسافران» ساخته بهرام بیضایی به یاد ماندنی است، یا بازی او در مجموعه تلویزیونی «پدر سالار» ماندگار و فراموش ناشدنی است.

جمیله شیخی در تله تئاتر نیز کارنامه بلند بالایی دارد. او در آثاری از عباس جوانمرد، پری صابری، محمد صالح علا، محمود استاد محمد، داریوش مودبیان، اسماعیل خلج، رضا بابک و رکن الدین خسروی بازی کرده است.

«پاییزان» ساخته رسول صدرعاملی، «پرنده کوچک خوشبختی» ساخته پوران درخشنده و «کاغذ بی خط» ساخته ناصر تقوایی برخی از آثاری هستند که جمیله شیخی در آنها ایفای نقش کرده است.

جمیله شیخی در هشتم اردیبهشت سال ۱۳۰۹ به دنیا آمد و در خردادماه ۱۳۸۰ از دنیا رفت. یادش زنده است پس زنده است! زادروزش مبارک!

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:دیباچه

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید