تحلیلی بر فیلم ترسناک «مورگان»

0
کاراکتر اول «مورگان»، فیلم جدید و علمی- تخیلی و ترسناک از لوک اسکات، نه یک انسان طبیعی و عادی بلکه یک آدم مصنوعی ساخته شده از DNAهای ساخته بشر است. او به واقع یک مکانیزم بیولوژیکی و محصول یک آزمون و ریسک علمی و البته نتیجه کار آزمایشگاه های بزرگ است.
 با این حال شاید عده ای به چشم یک انسان به او نگاه کنند و همین مسئله و تفاوت های بین انسان ها و آندرویدها است که مبنای کار و شیوه عمل در سناریوی سطح بالای ست اوون قرار گرفته است.

پا به پای بزرگان

کارگردانی این فیلم به لوک اسکات سپرده شده که برای اولین بار پشت دوربین می ایستد اما فراموش نکنیم که او پسر ریدلی اسکات مشهور و برادرزاده تونی اسکات فقید است و در نتیجه از بچگی با دنیای فیلم و سینما عجین بوده و پابه پای بزرگان پیش آمده و لابد اصول کار و پایه های این حرفه را می شناسد.
  لوک اسکات در تعدادی از فیلم های پدرش به عنوان دستیار و یکی از عوامل ارشد گروه تولید کار کرده و در نتیجه از تجربیات آن موارد برای تشریح هر چه بهتر قصه مورد نظرش سود جسته است و این بار هم ریدلی اسکات در مقام یکی از تهیه کنندگان فیلم، لوک را تنها نگذاشته و یاور و لابد مشاور او بوده است. سوال اصلی که «مورگان» با طراحی لوک اسکات مطرح می کند، تفاوت های انسان و آندروید و فلسفه های در برگیرنده هر یک از دو قماش فوق و نقطه های تلاقی و تعامل آنها است.

ایرادات یک محصول ارشد

در بخش عمده ای از این فیلم کاراکتر مرکزی کیت مارا که یک مشاور ارشد در شرکتی صنعتی و تولیدی است، در جستجوی دلایل و مواردی است که یکی از محصولات ارشد این کمپانی به نام مورگان (با بازی آنا تیلور جوی) را دچار وقفه و خدشه کرده است. مورگان از جمله محصولات موسوم به ال ناین (L9) این شرکت محسوب می شود که به نظر می رسد هنوز به نقطه کمال نرسیده اند و نیازمند کار و تلاش و پژوهش بیشتر هستند.
در آوردن قصه ای اینگونه مدرن و سرشار از ایماها و اشاره ها برای کارگردان تازه کاری مثل لوک اسکات قطعاً سخت بوده اما وی در دقایق و سکانس هایی که فیلم جواب داده و در صحنه های موفق آن، نشانه های آشکاری از بلوغ زودرس خود را در این حرفه بروز داده و معلوم است که در فیلم های بعدی بهتر از این هم عمل خواهد کرد.

کاری وسیع و طولانی

وقتی لی ودرز (با بازی کیت مارا) وارد مجتمع علمی و شرکتی می شود که وصف آن را آوردیم، با تعداد زیادی از پزشکان و کارشناسان مواجه می شود. آنها چند سالی است که در پرونده علمی (L9) حاضر و فعال اند و بدیهی است که از ودرز خوششان نیاید زیرا او فردی منضبط و صاحب اشراف و تسلط بر حیطه کاری خویش است و در عین حال حفظ تصور و تجسم این کمپانی در نزد افکار عمومی و مبرا ساختن  آن از هر خدشه ای هم در دستور کار او قرار دارد. از اینجا به بعد و با همراهی موسیقی متنی که ساخته مکس ریشتر و سرشار از نشانه های دلهره است، ریشه ها و بذر التهاب کاشته می شود.
کاری که دانشمندان مستقر در این کمپانی با مورگان و تبدیل کردن این آندروید به موجودی تقریباً انسانی انجام داده، وسیع و طولانی بوده است و سرکردگی عملیات تولید و ارتقای اینگونه محصولات با سایمون زیگلر (توبی جونز) بوده است. وی طوری به مراحل مختلف شکل گیری و تحول در حرکات مورگان نگاه می کند که انگار پدر اوست و دارد فررزند مستعدش را به سایرین معرفی می کند.

۵ به جای ۲۰

البته مورگان فقط به چهره و پیکر یک انسان ۲۰ ساله نشان می دهد و عمر حقیقی اش از ۵ سال فراتر نمی رود. در این میان تیلورجوی هم در ایفای نقش این موجود روبوتی- انسانی به شیوه ای خاص عمل می کند تا در درجه اول آندروید بودن او به چشم بخورد و محل استقرارش در ساعات غیرکاری عمارتی است که فقط با شیشه و سنگ ساخته شده و کم بی شباهت به یک لابراتوار دیگر نیست.
  با این توضیحات و روال حاکم بر قصه «مورگان» از اول تا آخر قصه ارتباط ها و دوری های انسان ها و روبوت ها است و با اینکه لوک اسکات در ادامه کار خشونت ها و صحنه های برخورد را شدت بخشیده اما این نماها و سکانس ها نیز جزیی کامل کننده از زندگی های مدرن انسان ها است. آنجا سرنوشت انسان ها خواه ناخواه با روبوت ها پیوند خورده و گریزی از یکدیگر ندارند و هر دو به یک سو و فرجامی مشترک می روند.

مشخصات فیلم

عنوان: «مورگان»

محصول: کمپانی های اسکات فری و TSG
تهیه‌کنندگان: ریدلی اسکات، مایکل شیفر، مارک هافام و ایدان الیوت
سناریست: ست اوون
کارگردان: لوک اسکات
مدیر فیلمبرداری: مارک پاتن
تدوین‌گر: لورا جنینگز
موسیقی متن: مکس ریشتر
طول مدت: ۹۲ دقیقه
بازیگران: کیت مارا، آنا تیلورجوی، توبی جونز، رزی لسلی، بوید هالبروک، میشل یوا، جنیفر جیسن لی و پل جیاماتی.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:روزنامه بانی‌فیلم

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید