تب داغ قیمت دلار فروکش کرد

0

رشد شتابان قیمت برابری دلار، در آخرین روز هفته جاری متوقف شد و ارزش آن در بازار آزاد به محدوده ۳۸ هزار ریال بازگشت.

با وجود آنکه نیمی از هفته جاری با تعطیلات رسمی مواجه شده بود، اما قیمت دلار در بازار آزاد دو کانال رشد کرد و به بالای ۳۹ هزار ریال در روز سه شنبه (۹ آذر) رسید.
با این همه، بررسی معاملات ثبت شده در سامانه سنا که توسط صرافی های مجاز کل کشور انجام می شود، حاکیست که ارزش دلار امروز (پنجشنبه) و تا زمان تنظیم این خبر به ۳۸ هزار و ۶۳۷ ریال رسیده است که نسبت به سه شنبه گذشته ۲۷ ریال افزایش نشان می دهد.
همچنین قیمت هر یورو در این سامانه با افت ۲۶۱ ریالی در ۳۹ هزار و ۹۴۳ ریال و هر پوند انگلیس بدون تغییر ۴۷ هزار و ۵۵۸ ریال ثبت شده است.
در تارنمای اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران نیز ارزش هر دلار ۳۸ هزار و ۹۹۰ ریال و هر یورو ۴۱ هزار و ۶۳۰ ریال تعیین شده است.

این در حالی است که در نرخ گذاری رسمی بانک مرکزی، هر دلار آمریکا با افت یک ریالی نسبت به سه شنبه گذشته ۳۲ هزار و ۹۰ ریال، هر پوند انگلیس با رشد ۴۰۴ ریالی ۴۰ هزار و ۱۸۶ ریال و هر یورو با افزایش ۱۴ ریالی ۳۴ هزار و ۱۷ریال تعیین قیمت شدند.

* افت قیمت طلا و مسکوکات

بازار سکه و طلا نیز امروز شاهد افت قیمت انواع مسکوکات و نیز اونس جهانی طلا بود.
بر اساس اعلام اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران و تا زمان تنظیم این خبر هر اونس طلا با افت سه دلاری، یک هزار و ۱۷۰ دلار و ۸۰ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار بدون تغییر نسبت به سه شنبه این هفته یک میلیون و ۱۲۹ هزار و ۱۸۰ریال تعیین قیمت شد.
هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم با افت ۱۵۰ هزار ریالی ۱۱ میلیون ریال و هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید بدون تغییر ۱۱ میلیون ۲۸۰ هزار ریال فروخته شد.
بنا بر اعلام این اتحادیه، فعالان بازار سکه، امروز هر قطعه نیم سکه طلا را با افت ۱۰ هزار ریالی پنج میلیون و ۷۷۷۰ هزار ریال، هر قطعه ربع سکه با کاهش ۲۰ هزار ریالی سه میلیون و ۳۰ هزار ریال و هر قطعه سکه گرمی با افت ۲۰ هزار ریالی یک میلیون و ۸۸۰ هزار ریال عرضه شدند.
تحلیلگران، افت قیمت جهانی طلا را با توافق روز گذشته کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) درباره کاهش روزانه ۱.۲ میلیون بشکه تولید این سازمان مرتبط می دانند که سبب شد قیمت نفت در بازارهای جهانی بیش از ۱۰ درصد افزایش یابد.

با توجه به توافق انجام شده، فعالان و تحلیلگران بازارهای جهانی انتظار دارند که با تقویت قیمت جهانی نفت، ارزش دلار تضعیف شود.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:ایرنا

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید