امتیاز به ایران در ازای توافق هسته ای

0

پالیتیکو ادعا کرده‌است که تعدادی از این زندانیان به انتقال قطعات الکترونیکی قابل استفاده در موشک‌های کروز و موارد مشابه متهم شده بودند.

پالیتیکو در یک گزارش تحقیقی نوشت دولت اوباما تمامی موارد مربوط به مبادله زندانیان بین تهران و واشنگتن در دی ماه سال ۱۳۹۴ را علنی نکرده و درباره آن پنهانکاری کرده است.

بر اساس این گزارش رئیس جمهور سابق آمریکا تمامی حقایق درباره توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵، که توافق مبادله زندانیان به عنوان بخشی از آن انجام شد را نگفته و با کتمان حقیقت، آن را به مردم کشورش فروخته است.

پالیتیکو نوشت: اوباما در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۶ هنگام اعلام مبادله زندانیان گفت که هیچ یک از زندانیان ایرانی که به موجب توافق دو جانبه با ایران آزاد می شوند به جرائم مرتبط با تروریسم یا سایر جرائم مرتبط با آن متهم نشده بودند.

این در حالی است که برخی از آنان از سوی وزارت دادگستری به جرم اقدام علیه امنیت ملی آمریکا متهم شده بودند.

کاخ سفید اعلام کرد که ایران خواستار آزادی تعداد بیشتری از زندانیان بود ولی واشنگتن هفت نفر از آنها را آزاد خواهد کرد که شش نفر از آنها تابعیت دوگانه ایرانی – آمریکایی داشتند.

این پایگاه اینترنتی ادعا کرد تعدادی از این زندانیان به انتقال قطعات الکترونیکی قابل استفاده در موشک‌های کروز و موارد مشابه متهم شده بودند.

این گزارش همچنین ادعا میکند وزارت دادگستری اوباما به عنوان بخشی از این توافقات از بررسی اتهامات ۱۴ نفر از افرادی که تحت تعقیب پلیس بین‌المللی بودهاند هم صرفنظر کرده است، ولی دولت اوباما نام این افراد و موارد اتهامات آنها را ذکر نکرده است.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع: باشگاه خبرنگاران

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید