اصابت ۲ کروز ایرانی به ناوچه اسرائیل

0

اطلاعات منتشر نشده ای از عملیات منحصربه فرد حزب الله لبنان در هدف قراردادن دو ناوچه  پیشرفته ارتش اسرائیل، منتشر شد.

امروز دهمین سالگرد پیروزی حزب الله لبنان در جنگ مشهوری به نام “۳۳روزه” است. در این جنگ ارتش بسیار مجهز اسرائیل در حمله ای تمام عیار به لبنان، موفق نشد به اهداف از پیش تعیین شده خود، دست یابد و شکست تلخی از حزب الله لبنان خورد. بسیاری از کارشناسان، این جنگ را نقطه تحول در جنگ های میان اسرائیل و لبنان دانسته و از آن به عنوان بخشی از قدرت نمایی حزب الله در مقابل ارتش صهیونیست ها نام می برند.

یکی از مهمترین وقایع این جنگ، رونمایی حزب الله لبنان از موشک کروز بود. جنگ به سومین روز خود رسیده بود و ارتش اسرائیل دستور داده بود که تمام سواحل لبنان در دریای مدیترانه محاصره شده و اجازه ورود ورود خروج هیچ کشتی یا شناور لبنانی به بیروت داده نشود.

بر اساس همین دستور بود که یک فروند ناوچه ساعر ۵ با نام (Sa’ar 5 – INS Hanit) وارد آب های لبنان شده و در نزدیکی سواحل این کشور، موضع تهاجمی گرفتند. با این محاصره، اگرچه ورود خروج هیچ شناوری ممکن نبود اما بار روانی حضور ناوچه مشهور اسرائیلی در چند کیلومتری سواحل بیروت برای مردم پایتخت لبنان، بسیار زیاد و سنگین بود.

حزب الله دست به کار شد

حزب الله در سومین روز از جنگ بزرگی که اسرائیل علیه لبنان راه انداخته بود، برای زدن ضربه ای کاری به روحیه نظامیان صهیونیست دست به کار شد و با شلیک یک فروند موشک کروز، موفق شد که ناوچه پیشرفته ساعر۵ را هدف قرار دهد. در جریان اصابت این موشک به ناوچه و طبق اعلام صهیونیست ها، ۴ نظامی اسرائیلی کشته و تعداد زیادی نیز مجروح شدند و ناوچه نیز برای انجام تعمیرات و بررسی موضوع، به سواحل اسرائیل بازگشت.

در ماجرای اصابت یک موشک کروز به ناوچه اسرائیلی، موشک طبق اعلام اسرائیلی ها به جرثقیلی که در بخش انتهایی ناو و در ابتدای پد بالگرد، اصابت کرده بود.

این موضوع، بعداز پایان جنگ و در کمیسیونی به نام وینوگراد (Winograd Commission) مورد بررسی قرار گرفت و این کمیسیون نیز، اصابت موفق این موشک به بدنه ناوچه ساعر ۵ را تایید کرد اما ۳ نکته مهم هم در رابطه با این حمله موشکی حزب الله، منتشر کرد.

  1. موشک شلیک شده، همان موشک کروز نور (C-802) بوده است
  2. فاصله ناوچه تا سواحل لبنان ۱۶ مایل (حدود ۲۶ کیلومتر) بوده است
  3. در زمان اصابت موشک به ناوچه، تمام سامانه های راداری و دفاعی ناوچه خاموش بوده است

موشک کروز نور بیش از ۱۲۰ کیلومتر برد داشته و یکی از مشهورترین موشک های کروز ایرانی است. این موشک کروز که مشابه موشک C-802 چین است، هم اکنون در سازمان رزم نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه به کار گرفته شده و روی بسیاری از ناوچه ها و ناوهای ارتش و سپاه، نصب است.

اما حزب الله لبنان در هدف قرار دادن ناوچه ساعر، از موشک کروز نور استفاده نکرده است، بلکه از کروزی به مراتب ضعیف تر و کوچکتر استفاده کرده است؛ موشکی که حزب الله با آن توانست ناوچه ساعر را مورد اصابت قرار دهد، “کوثر” نام دارد.

“کوثر” موشکی کروز و برد کوتاه است که در ایران دو نمونه ساحل پایه و هواپایه دارد. این موشک به دو روش اپتیک (تلویزیونی) و راداری هدایت می شود و یکی از دقیق ترین موشک های کروز ایرانی بوده و برد آن نیز، چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر است.

طبق اعلام رسمی کمیته وینوگراد رژیم صهیونیستی، فاصله ناو تا سواحل بیروت، ۱۶ مایل معادل حدود ۲۶ کیلومتر بوده است. حالا اینکه در فیلمی که حزب الله لبنان از آتش گرفتن ناوچه در سطح آب همان زمان پخش کرد، به خوبی واضح است که این ناوچه در فاصله ای کمتر از ۱۵ کیلومتری سواحل مستقر است به طوری که به وضوح، شعله های آتش روی عرشه ناوچه دیده می شود و حزب الله نیز از این صحنه فیلم برداری کرده است.

حالا، در این فاصله بسیار کم، چه نیازی به شلیک موشکی با برد بیش از ۱۲۰ کیلومتر است؟ اگر هم طبق ادعای صهیونیست ها که سعی داشته و دارند که موشک اصابت کرده به ناوچه پیشرفته ساعر را یکی از بهترین موشک های کروز ایران (نور-C802) اعلام کنند، به ماجرا نگاه کنیم، با توجه به فراز و فرود یک موشک کروز در کلاس کروز نور،  اصلا امکان اصابت این موشک به ناوچه وجود نداشته است چرا که باید موشکی که بردش بیش از ۱۲۰ کیلومتر است، حد زیادی از مسیر را در ارتفاع بالا حرکت کرده و سپس به سطح آب بازگرد اما این فرآیند، در فاصله اندکی که کمتر از ۱۵ کیلومتر است، امکان پذیر نیست.

طبق اعلام رسمی کمیته وینوگراد اسرائیل، در زمان اصابت موشک به ناوچه اسرائیلی، تمام سامانه های دفاعی این ناوچه  اعم از فالانکس، سامانه دفاعی باراک، سامانه های اخلالگر، رادارهای رهگیری، رادارهای شناسایی و . . .، همگی با هم در زمان شلیک موشک خاموش بوده اند! و علت اینکه ناوچه از خود دفاع نکرده، خاموش بودن این سامانه ها بوده است.

نگاهی به ماموریت و محل استقرار این ناوچه، به وضوح نشان می دهد که کمیته وینوگراد در این باره چه موضوعی را مطرح کرده است. “ناوچه پیرفته ساعر ۵” با حدود ۷۰ نیرو و با ماموریت اجرای فرمان محاصره دریایی بیروت پایتخت لبنان و در جریان یک جنگ تمام عیار نظامی به سواحل بیروت اعزام و در فاصله کمتر از ۱۵ کیلومتری سواحل این شهر، مستقر شده بود.

اگر این موشک کروز به بدنه ناوچه اصابت کرده و یا آتش ناشی از اصابت آن به مخازن سوخت اضافی بالگرد در زیر پد بالگرد می رسید، امکان انفجاری بزرگی در ناوچه وجود داشت.

در شرایط جنگی مانند جنگ ۳۳ روزه که در هر لحظه، نبرد جدیدی میان طرفین رخ می دهد، آیا امکان پذیر است که یک ناوچه در آب های لبنان و در نزدیک سواحل بیروت مستقر شده باشد و تمام سامانه های دفاعی ناوچه خاموش باشد؟ یا اینکه این سامانه ها روشن بوده اند و هیچ کدام نتوانستند این موشک را شناسایی، رهگیری و قبل از رسیدن به ناو، منهدم کنند؟

لحظه آتش گرفتن ناوچه ساعر پس از اصابت موشک

معلوم نیست که چرا ارتش اسرائیل برای توجیه اجرای موفق این عملیات منحصربه فرد، دلایلی را مطرح کرده که اصلا برای کسانی که اندک اطلاعاتی از بخش دفاعی – نظامی دارند، قابل باور هم نیست (البته برای عامه مردم که اطلاعات نظامی ندارند، توجیه خوبی است).

بخشی از مصاحبه سید حسن نصرالله با المیادین در سال ۹۲:  در زمان شلیک موشک  به ناوچه ساعر در دریای مدیترانه، در ضاحیه حضور داشتم، ما وعده اجرای اقدامات غیرمنتظره و عملیات غیرمنتظره و پیروزی را داده بودیم که حمله به این ناوچه یکی از آنها بود و مبارزان برای حمله به این ناوچه آماده شده بودند.

عملیات هدف قرار دادن این ناوچه از ناحیه فنی و اجرایی بسیار پیچیده بود و آسان نبود اما مبارزان موفق به اجرای آن شدند؛ من قبل از آغاز سخنرانی در آن روز منتظر بودم و در آن سخنرانی وعده عملیات غیرمنتظره دادم که در اواخر سخنرانی من بود که یکی از جوانان آمد و به من گفت که مبارزان این ناوچه را هدف قرار دادند و الان می سوزد که من آن را در این سخنرانی مستقیم اعلام کردم. ?

در ماجرای اصابت یک موشک کروز به ناوچه اسرائیلی، موشک طبق اعلام اسرائیلی ها به جرثقیلی که در بخش انتهایی ناو و در ابتدای پد بالگرد، اصابت کرده بود. ارتش اسرائیل همان زمان اعلام کرد که اگر این موشک کروز به بدنه ناوچه اصابت کرده و یا آتش ناشی از اصابت آن به مخازن سوخت اضافی بالگرد در زیر پد بالگرد می رسید، امکان انفجاری بزرگ در ناوچه وجود داشت که امکان غرق شدن این شناور هم وجود داشت.

حزب الله لبنان در عملیات تاریخی ۱۴ جولای ۲۰۰۶ و در سومین روز از جنگ ۳۳ روزه موفق شد، یکی از ۳ ناوچه ساعر۵ ارتش اسرائیل را مورد با موفقیت مورد اصابت قرار دهد. ارتش اسرائیل در آن زمان، ۳ ناوچه در کلاس ساعر ۵ به نام های INS Eilat، INS Lahav، INS Hanit در اختیار داشت که ناوچه حانیت، بهترین و آخرین محصول تولید شده از کلاس این ناوچه ها بود.

اجرای موفق این عملیات، موجی منفی در روحیه نیروهای ارتش اسرائیل ایجاد کرد و موجی از شادی و انگیزه را نیز در نیروهای مقاومت به وجود آورد. علاوه بر ناوچه حانیت – ساعر ۵، حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه موفق شده که یکی دیگر از ناوچه های ساعر را نیز مورد اصابت موشک کروز قرار دهد که تاکنون هیچ خبر یا اطلاعاتی از آن منتشر نشده و ارتش اسرائیل نیز به انجام این عملیات اشاره ای نکرده است.

 

منبع:خبرگزاری فارس
ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
  • رتبه بندی کاربران (۰ رای)
    ۰
    رتبه شما :
خلاصه
۰%
۰
عالی

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید